احتمال گران شدن بنزین قوت گرفت

ساخت وبلاگ
چکیده : روزنامه آرمان: سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس خبر منتشرشده در شهریور مبنی بر کلیدخوردن بررسی افزایش نرخ س... با عنوان : احتمال گران شدن بنزین قوت گرفت بخوانید :
روزنامه آرمان: سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس خبر منتشرشده در شهریور مبنی بر کلیدخوردن بررسی افزایش نرخ سوخت و احتمال گرانی بنزین از ابتدای ۹۷ را تایید کرد و گفت: باید قدری در این زمینه تامل کرد تا دولت لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور را به مجلس ارائه کند.
 
متوسط مصرف بنزین در شهریور سال جاری با رشد 2/9‌درصدی نسبت به ماه مشابه سال گذشته به 88‌میلیون و 200‌هزار لیتر در روز رسید. همچنین طبق اعلام رسمی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران، میانگین مصرف روزانه بنزین در 6‌ماهه نخست سال با 3/8‌درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 81‌میلیون و 700‌هزار لیتر در روز رسید. افزایش 3/8‌درصدی مصرف بنزین و رسیدن متوسط مصرف 6‌ماهه به بیش از 80‌میلیون لیتر درروز یک رکورد بی‌سابقه در مصرف بنزین است.
 
ثبت این رکورد از یک سو و پیش‌بینی ثبت رشدی مشابه در مصرف سوخت گاز در زمستان سال جاری از سوی دیگر، طرح بررسی افزایش نرخ سوخت را در بدنه دولت کلید زد. یکی از موافقان افزایش نرخ سوخت به‌منظور کنترل مصرف، بیژن زنگنه، وزیر نفت است. این مقام مسئول در روزهای پایانی دولت یازدهم در این زمینه گفته بود: اگر بخواهیم همین‌طور از خودروهای شخصی استفاده کنیم، هیچ‌کاری در مدیریت مصرف بنزین نمی‌توانیم انجام دهیم؛ البته سیاست‌های قیمتی هم اثرگذار است که ما متاسفانه دو سال قیمت را افزایش نداده‌ایم و این علامت بدی است. اعتقادی به این ندارم که برداشتن سهمیه‌بندی تاثیری در افزایش مصرف بنزین داشته است. این دولت که در حال تمام‌شدن است و روزهای پایانی خود را می‌گذراند، اما دولت بعدی باید روی افزایش قیمت بنزین فکر کند. نتایج این فکرکردن به افزایش نرخ بنزین که در قالب طرح بررسی افزایش نرخ سوخت کلید خورده، به‌احتمال قریب‌به‌یقین تا سه‌ماه آینده در لایحه بودجه سال 97 خود را نشان می‌دهد.
 
شنیده‌های غیررسمی حاکی از این است که دولت به‌دنبال افزایش نرخ حامل‌های انرژی از ماه‌های پایانی سال جاری یا ابتدای سال 97 است. اگرچه هیچ‌تصمیمی تا امروز نهایی نشده، اما بررسی‌ها در این زمینه آغاز شده و ادامه دارد. روز گذشته اسدا... قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس خبر کلید خوردن بررسی افزایش نرخ سوخت و احتمال گرانی بنزین از ابتدای 97 را تایید کرد و با بیان اینکه زمزمه‌هایی درباره افزایش قیمت بنزین در سال آینده به گوش می‌رسد، گفت: صحبت‌هایی درباره کنترل قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده مطرح شده است و ممکن است افزایشی در قیمت بنزین داشته باشیم.
 
او با بیان اینکه هزینه‌های تولید بنزین نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است، ادامه داد: افزایش تعداد خودروها از دیگر عوامل افزایش مصرف است. نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس افزود: میانگین مصرف بنزین در کشور روزانه 72‌میلیون لیتر است، اما در مواقعی این مقدار به 100‌میلیون لیتر می‌رسد که این وضعیت باید مدیریت شود. سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: البته باید قدری در این زمینه تامل کرد تا دولت لایحه بودجه سال 97 کل کشور را به مجلس ارائه کند تا مشخص شود چه تصمیمی درباره افزایش حامل‌های انرژی به‌ویژه بنزین اتخاذ کرده است.

احتمال,بنزین,...
نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : چهارشنبه 5 مهر 1396 ساعت: 13:57