ارز تک نرخی، تا پایان سال 96

ساخت وبلاگ
چکیده : خبرگزاری ایلنا: رییس بانک مرکزی از پیش بینی افزایش نرخ رشد اقتصادی 6 درصدی در سال جاری خبر داد و گفت... با عنوان : ارز تک نرخی، تا پایان سال 96 بخوانید :

خبرگزاری ایلنا: رییس بانک مرکزی از پیش بینی افزایش نرخ رشد اقتصادی 6 درصدی در سال جاری خبر داد و گفت: عده‌ای می خواهند تزلزل و نگرانی در نظام بانکی کشور ایجاد کنند که این نگرانی کاذب، درست نیست.

ولی الله سیف در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست هیئت دولت درباره جمع‌آوری دست چک‌های سیار اظهار داشت: این اقدام گامی در جهت ارتقا وضعیت موجود است، یکی از اقداماتی که در دو سال گذشته انجام شده راه اندازی سامانه چکاوک است.

وی ادامه داد: این سامانه نظمی را برای چک‌های بانکی ایجاد کرد که هم دقت و هم صحت کار را افرایش داده است و اعتبار را به چک برگرداند. یکی از مراحل تکمیلی این سامانه به امکان شناسایی چک در مبدا برمی‌گردد که این اقدام باید به صورت الکترونیکی انجام شود.

رییس بانک مرکزی ادامه داد: از این رو قرار است یک سامانه به نام صیاد به سامانه چکاوک متصل شود و راه‌اندازی این سامانه در مراحل نهایی است. یک ویژگی این سامانه این است است که چک ها باید از  استاندارد برخوردار باشند و در حال اجرای تمام این مقدمات هستیم.  

سیف همچنین درباره نرخ رشد اقتصادی در سال گذشته و پیش بینی از این شاخص اقتصادی در سال جاری گفت:  همانطور که می دانید بر اساس گزارش بانک مرکزی در 9 ماه اول سال گذشته رشد اقتصادی 11.6 درصد اعلام شد و نرخ رشد اقتصادی در کل سال 95 بالای 10 درصد و دو رقمی بوده است.

وی افزود: یکی از عوامل افزایش رشد اقتصادی نفت است و در سال جاری برای نفت محدودیت هایی را خواهیم داشت اما خوشبختانه سایر بخش ها تحرکات مثبت از خود نشان داده‌اند از جمله بخش صنعت و بخش‌های غیر نفتی. پیش بینی می کنیم نرخ رشد اقتصادی در سال جاری بالای 6 درصد خواهد بود.

رییس بانک مرکزی همچنین درباره کاهش نرخ سود بانکی گفت: یکی از کارهای ریشه‌ای که می تواند به صورت پایدار در منطقی شدن نرخ سود تاثیر بگذارد، اصلاح نظام بانکی است. نرخ منطقی سود بانکی نرخ نزدیک به تورم است و الان تورم ما تک رقمی و نزدیک به 9.5 درصد است و نرخ سود هم باید در حول این رقم باشد.

وی ادامه داد: برای تحقق این هدف مهم ترین پروژه ای که باید انجام شود، بحث اصلاح نظام بانکی است که خوشبختانه این اقدامات  شروع شده و کارهای قابل توجهی در این زمینه انجام داده ایم. البته برخی ها هم به غلط می خواهند یک تزلزل و نگرانی را به بانک ها نسبت دهند . ما ضمن اینکه قبول داریم باید اصلاحات جدی در بانک‌ها انجام شود، می گوییم که این نگرانی های کاذبی را که عده ای برای مردم ایجاد کرده اند، درست نیست.  بانک مرکزی به ترتیب برنامه‌های خود را در جهت پایداری نظام بانکی به کار می‌گیرد، نتایج را هم اعلام می کنیم.

وی درباره ورود ارز به بازار بورس اظهار داشت: در اینجا دو مطلب مورد سوال قرار می گیرد یکی خرید و فروش فیزیکی ارز و یکی بحث مشتقات ارزی. مشتقات ارزی به طور قطع می تواند وارد بورس شود. این موضوع در شورای عالی بورس هم مصوب شده و در اولین فرصت می تواند این امکان راه اندازی شود.

سیف ادامه داد: خرید و فروش  ارز  می‌تواند در سامانه ای که شبیه به بورس است اما سامانه بین بانکی است، انجام شود. بازیگران این سامانه بانک ها هستند و خریداران و فروشندگان عمده آن بانک ها خواهند بود که بانک مرکزی هم در آن سامانه حضور خواهد داشت. بانک مرکزی در حال آماده سازی این سامانه است.

رییس بانک مرکزی درباره تک نرخی شدن ارز اظهار داشت: تک نرخی شدن ارز هم جزو برنامه های سال جاری است و به احتمال زیاد تا پایان سال ارز تک نرخی می شود.

وی درباره موسسه مالی کاسپین و مشکلاتی که برای سایر موسسه ها ایجاد شده‌، گفت: یکی از کارهای  بانک مرکزی به صورت جدی بر روی آن متمرکز شده  رسیدگی به مشکلات این موسسات و رفع  مشکل مالی موسسه‌ها است. هدف هم این است که خسارات مردم را به حداقل برسانیم.

وی افزود: واقعیت این است که یکسری از موسسات بدون مجوز شکل گرفته اند و در نتیجه باعث شده بی‌نظمی هایی ایجاد شود. خوشبختانه مراجع قضایی وارد موضوع شده اند و همکاری های بسیار خوبی داشتند.

سیف گفت: درباره تک تک این مشکلات، بانک مرکزی و دولت با همکاری مراجع قضایی وارد کار شده است. عمده ترین قسمتی که بانک مرکزی به آن ورود کرده ، شناسایی اموال است که این اموال مورد سوءاستفاده قرارنگیرد. قرار است بعد از اینکه اموال تثبیت شد شروع به  پرداخت ها کنیم. کما اینکه در ارتباط با موسسه مالی فرشتگان این روند طی شد. بعد از شناسایی اموال خسارات ها و مطالبات مردم پرداخت شد .

رییس بانک مرکزی ادامه داد: با این شیوه مردم می توانند این اطمینان را داشته باشند بانک مرکزی حداکثر تلاشی که می تواند انجام دهد را به کار گرفته است و هیچ موضوعی مبنی بر اینکه به دلیل حساسیت ها این رفع این مشکلات کنار گذاشته شده وجود ندارد و خوشبختانه با همکاری هایی که وجود دارد این روند در حال انجام است. به تدریج  پرداخت مطالبات از رقم پایین شروع و به تدریج تا سقف های بالا پرداخت خواهد شد.  متناسب با شناسایی اموال، سقف مطالبات مردم تعیین و پرداخت ها افزایش می باید.  

سیف تاکید کرد: توصیه جدی من به مردم این است که مراقبت کنند که پدیده های دیگر اینچنینی رخ ندهد.

...
نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : جمعه 12 خرداد 1396 ساعت: 19:17